8 кл әдебиет ҚМЖ 1 тоқсан ДҰРЫСЫ 2023 2024ж 2
Бекітемін:________
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
Педагогтің тегі, аты, әкесінің
аты :
Күні:
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
Сабақтың мақсаты
1-бөлім: Дананың сөзі – ақылдың көзі
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Қорқыт туралы аңыз-әңгімелер
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін
орынды қолдану.
Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды
қолдана алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың
Педагогтің әрекеті
кезеңі//
уақыты
Сабақтың
Оқушылармен амандасу, қатысуын
басталуы
түгендеу.
5 минут
1.Психологиялық ахуал
қалыптастыру
«Гүлмен тілек» Гүлді алақанға ұстап
тұрып, бір-бірлеріңе ізгі тілек
айтыңдар және гүлдің артында
жазылған Қорқыттың нақыл сөздерін
құрастыру арқылы топқа бөлініңдер.
1. Жақсы ана үшін бала – екі
көздің сыңары.
2. Ақылсыз балаға ата
дәулетінен қайран жоқ.
(сергіту және топқа біріктіру)
2.Сабақтың тақырыбы мен оқу
мақсатымен таныстыру;
6 минут
Ой шақыру
Қорқыт ата туралы не
білдіңдер? Қорқыт кім?
Сабақтың
ортасы
10 минут
Қазақ әдебиеті 1-сабақ
Ел аузында Қорқыт туралы
аңыз-әңгі мелер көп
сақталған.
Ертегі, дастан түрінде де
кездеседі. Олардың қатарына
«Қор қыттың өлімге қарсы
тұруы», «Қорқыттың өлімі»,
«Қорқыт күйі», «Қорқыт
сарыны», «Қорқыт және
қырық қыз» және т.б.
жатады
Қорқыт туралы аңыздар
«Қорқыт ата кіта бы» деп
аталатын
әдеби мұрада жинақ талған.
Он екі жырдан тұратын
«Қорқыт ата
кі табында» туған жерін,
Отанын сыртқы жаулардан
қорғау үшін
Оқушының әрекеті
Психологиялық ахуал
Оқушылар арнайы
дайындалып келген гүлді
алақандарына салып
тұрып, бір-біріне тілек
тілейді және гүлдің артына
жазылған Қорқыттың
нақыл сөздерін құрастыру
арқылы үш топқа бөлінеді.
Қорқыт туралы не
білетіндіктерін
топтастыру әдісі арқылы
жинақтайды.
Бағалау
Оқушылардың
психолигиялық
ахуалы
қалыптасады.
Талқылау
кезінде
оқушылардың
айтылған
пікірлері мен
көзқарастары
ауызша
мадақтау
арқылы
бағаланып,
сабақтың келесі
кезеңінде
белсенді
қатысуына
ынталандырады
Жарай