5-сынып әдебиет қмж 1-тоқсан
Бөлім:
1-бөлім.Таза, мінсіз асыл сөз
Педагогтің аты-жөні
Күні:
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
Сабақтың мақсаты
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Ертегілер. «Керқұла атты Кендебай» ертегісі.
«Кендебайдың өмірге келуі» бөлімі
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен
сюжеттік дамуын сипаттау;
5.2.3.1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу
құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер,
қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
оқиғаларды ретімен орналастырады;
ертегіден көркемдегіш құралдарды табады;
ертегі жанрына сәйкес ерекшеліктерді анықтайды.
Сабақтың барысы
Сабақтың
Педагогтің әрекеті
кезеңі/уақыт
Сабақтың
Ұйымдастыру кезеңі:
басы
3 мин
Бұл тарауда:
- «Керқұла атты Кендебай» ертегісі,
«Қобыланды батыр» жыры, Асан қайғы
«Асан қайғының жерге айтқан сыны»
аңызымен танысасыңдар.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
таныстыру.
Сабақтың
Мағынаны тану
ортасы
БІЛІП АЛ!
35 мин
1.Халық ауыз әдебиеті ауызша шығып,
кейінгі ұрпаққа ауызша айту арқылы жеткен.
Елдің тарихы, өмірі, тұрмысы, салты, өнері,
арманы аңыз-әңгімелерде, ертегілерде, жырдастандарда кеңінен бейнеленген. Халық ауыз
әдебиеті ғылымда «фольклор» деп аталады.
Халық ауыз әдебиетінің тағы бір саласы –
ертегілер. Ертегілер ауызша айтуға
құрылғандықтан, тілі көркем, қарапайым,
түсінікті, жеңіл болып келеді. Ертегілердің
басты кейіпкерлері – халық арманынан туған
қаһарман бейнелер. Олар жақсылықты жақтап,
зұлымдыққа қарсы күреседі.
2.Кендебайдың өмірге келуі
(ертегіден үзінді)
Оқушының
әрекеті
«Таза, мінсіз
асыл сөз»
тарауында
қамтылатын
тақырып
тармен
танысады.
Халық ауыз
әдебиеті
туралы мәлімет
алады.
Халық ауыз
әдебиетінің
түрлері туралы
мәлімет алады.
«Керқұла атта
Кендебай»
ертегінің
«Кендебайдың
өмірге келуі»
бөлімін оқып,
сөздік
жұмысын
жүргізеді.
Бөлім бойынша
сұраққа жауап
береді.
Бағалау
Ауызша
бағалау
Дескриптор
-оқиғаларды
ретімен
орналастыра
ды;
-ертегіден
көркемдегіш
құралдарды
табады;
ертегі
жанрына
сәйкес
ерекшеліктер
ді анық